ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon
  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
انتقال ۱۵۵۵ تن میوه وگیاهان طبی در ۵۰ پرواز (دهلیز هوایی افغانستان- هند) به دهلی نو PDF چاپ نامه الکترونیک
Administrator   
چهارشنبه 22 قوس 1396 ساعت 12:21

پنجاهمین پرواز  دهلیز هوایی افغانستان- هند،  در نوزدهم ماه قوس سال روان از کابل به مقصد دهلی نو انجام شد. این محموله  شامل ۲۰ تن بار تجارتی از قبیل میوه خشک، میوه تازه و گیاه طبی هنگ بود.
اولین پرواز  دهلیز هوایی افغانستان – هند در یک مراسم  رسمی در بیست ونهم جوزای سال ۱۳۹۶ با حضور  جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در میدان هوایی بین‏ المللی حامد کرزی که حامل ۶۰ تن محموله گیاه طبی هنگ بود، صورت گرفت.

سمیر رسا، مسوول مطبوعات مشاوریت ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور مالی وبانکداری، روز سه شنبه ۲۱ قوس سال روان در یک کنفرانس خبری مشترک در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت گفت: با استفاده از پنجاه پرواز دهلیز هوایی افغانستان- هند به گونه  مجموعی ۱۵۵۵ تن محموله تجارتی بشمول (میوه تازه، میوه خشک، گیاه طبی و صنایع دستی) به هندوستان منتقل شده که از این مقدار ۱۴۱۱ تن آن از طریق پروازهای کابل– دهلی نو  و ۱۴۴ تن آن از طریق پروازهای قندهار– دهلی نو انتقال یافته است.

عتیق الله نصرت رییس هیئت عامل اتاق تجارت وصنایع فراهم شدن دهلیز هوایی افغانستان- هند را دست آورد قابل ملاحظه در زمینه انتقال هوایی اموال تجارتی دانست وگفت: "سکتور خصوصی با حمایت قوی دولت افغانستان توانست در این زمینه اقدام کند و در کمتر از ۵ ماه بیش از ۱۵۰۰ تن میوه وگیاهان دارویی به هند صادر شود."

قاسم رحیمی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی هم گفت که افزون بر دهلیز هوایی افغانستان- هند در سفر رییس جمهوری اسلامی افغانستان به آذربایجان نیز موافقتنامه خدمات هوایی میان دو کشور امضا شد که هدف اساسی آن ایجاد دهلیز هوایی است. او از امضای تفاهمنامه همکاری میان افغانستان وتاجیکستان در زمینه خدمات هوایی هم یاد کرد وآن را فرصت مناسب برای تاجران کشور دانست.

گفتنی است طرح ایجاد دهلیز هوایی میان افغانستان و هندوستان در سنبله ۱۳۹۵ در جریان سفر جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به هندوستان به‌ منظور بلندبردن میزان صادرات افغانستان و ایجاد همکاری تجاری با کشور هند مورد گفتگو قرار گرفت.

###