ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon
نقشه راه سکتور معادن از سوی شورای عالی اقتصادی تأیید شد PDF چاپ نامه الکترونیک
  
چهارشنبه 27 جدي 1396 ساعت 17:44

کابل- افغانستان: عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن وپترولیم که روز چهارشنبه  ۲۷ جدی سال روان در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت حضور یافته بود، گفت که نقشه راه سکتور معادن، طبق دیدگاه رییس جمهوری اسلامی افغانستان و با مطالعه مدل کشورهای موفق در محور سه اصل عمده از جمله شفافیت، اولویت بندی منرال ها واصلاحات ساختاری، طرح گردیده است.


وی گفت که عدم موجودیت شفافیت سبب می شود تا سود سکتور معادن به نفع افراد تمام شود، نه تمام شهروندان کشور وبنا برآن نشر قرار داد ها از اساسی ترین کارهای حکومت است که سبب ترویج شفافیت در میان دیگر بازیگران این سکتور می گردد.
وی همچنان افزود که قرار دادهای مواد ساختمانی، منرال های صنعتی وفلزات قیمتی نسبت به فلزات سنگین، در اولویت قرار داده خواهد شد زیرا تا اکنون زیربناهای لازم برای حمل ونقل وتأمین انرژی برق در باره فلزات سنگین مانند آهن ومس وجود ندارد.
در همین حال تمرکز وزارت معادن وپترولیم روی فعالیت های اساسی از جمله پیشبرد نقش پالیسی سازی وکاهش فعالیت های عملیاتی وتنظیم سکتور می باشد.


نقشه راه سکتور معادن به عنوان یک سند ستراتیژیک به منظور استفاده بهینه از سکتور معادن وحصول اطمینان از این که شهروندان کشور به صورت عادلانه از عواید به دست آمده از این سکتور نفع می برند، طرح گردیده است و در صورت تطبیق موفقانه، افغانستان از یک کشور با عاید کم به یک کشور با عاید متوسط گذار خواهد کرد.
به صورت تخمینی افغانستان دارای ۲.۲ میلیارد متریک تن سنگ های معدنی حاوی رگه های آهن، ۱.۳ میلیارد متریک تن سنگ مرمر، ۳۰ میلیون متریک تن مس، ۱.۴ میلیون متریک تن منرال های خاکی کمیاب وذخایر ۲۷۰۰ کیلوگرام طلا می باشد.

###