ویدیو

‎ مقامات ارشد نظامی افغان وامریکایی راجع به عملیات های مشترک نظامیان امریکایی وافغان دریک کنفرانس مشترک خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت معلومات ارایه می کنند

 

  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
سخنرانی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در کنفرانس شبیه‌سازی نهادهای ملل متحد PDF چاپ نامه الکترونیک
  
سه شنبه 19 اسد 1395 ساعت 11:33

بسم الله الرحمن الرحیم
ښه راغلاست! Welcome!
نسل نو افغانستان، نسل رهبری صلح، ثبات و رفاه افغانستان، هیأت رهبری کنفرانس نمونه‌یی ملل متحد، سفرای محترم، جناب حاجی صاحب محقق، بانوی اول! السلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته!
دلته ستاسو موجودیت د افغانستان ولس ته دا ډاد ورکوي چې موږ د دې خاورې د رهبرۍ لپاره د ټولنې مطلق اکثریت چې ځوانان دي او ښځې دي تیار یو. امروز در چهره هر کدام شما، من چی می‌بینم؟ امید، اراده، همبستگی، همدلی، باور به مساوات زن و مرد؛ از همه کرده زیادتر من در شما نسلی را می‌بینم که افغانستان را با جهان مرتبط می‌سازد و می‌تواند به بهترین صورت از این خاک عظیم ما و از این مردم شأن‌دار ما نمایندگی کند.


امروز چی مطرح است؟ این مطرح نیست که شما ملل متحد را تمثیل می‌کنید، امروز از همه کرده زیادتر این مطرح است که شما آینده افغانستان را ترسیم می‌کنید. چی به دست آوردید؟ ابتکار! ابتکار شما بود که این مجلس را دایر کرد، از ابتکارتان از صمیم قلب تشکر!
دوم، «تمویل» است. من می‌فهمم که هر کدام‌تان رفتید و ۵ افغانی، ۱۰ افغانی، ۱۰۰ افغانی و اینها، همه را جمع کردید اما نیامدید از کسی درخواست پول نکردید، همین شیوه کار است.


سوم، «تیم» تشکیل کردید. هیچ کار در مملکت بدون تیم نمی‌شود شما نماینده این هستید که نسل شما نسل تقسیم نیست، نسل اتصال است. ما دو قسم گذشته داریم، یک بخش گذشته ما واقعاً قابل افتخار است؛ چند هزار سال وجود داشتیم، پنج هزار سال دیگر هم به اطمینان وجود خواهد داشتیم. خونی که در هر یکی‌تان است، خون عزت و افتخار و اراده است اما از طرف دیگر یک تاریخ نفاق هم داشته‌ایم. نفاق ما موجب خرابی ما شده است. شما نسلی هستید که دیگر نفاق را اجازه نخواهید داد و شما نسلی هستید که نه تنها به اتحاد باور دارید، به مساوات نیز باور دارید. «هیچ افغان از هیچ افغان کرده کمتر نیست، هیچ افغان از هیچ افغان کرده برتر نیست»!


من راجع به ملل متحد زیاد صحبت نمی‌کنم، چون امید است که شما از ما کرده زیادتر یاد داشته باشید، و اطمینان دارم که در ختم این مجلس تجربه بسیار وسیع خواهد داشتید. اگر در ختم این مجلس می‌خواستید که همراه من ببینید و نظریاتی بدهید که چطور صلح – که مسأله اصلی وظیفه ملل متحد است – در خاک ما پیاده شود، بعد من منتظرتان هستم.


دیگر، نهایت جای خوشی است که آینده افغانستان به دست شما مصؤون است. من یک رئیس‌جمهور گذری هستم، از این خاطر که مسؤولیت من این است که افغانستان را به شما تسلیم کنم. امروز اداره افغانستان به فضل خداوند روز به روز جوان‌تر می‌شود، روز به روز مسلکی‌تر می‌شود. دیروز در بخش سکتور شهری صحبت می‌کردیم، اوسط سن از 49 به 29 پایین آمده، اما در عین حال من می‌خواهم از نسل شما به خاطر چند چیزی که در این آخر دیدم، تشکر کنم. روز جمعه من 38 کاندیدای ریاست‌های وزارت زراعت 34 ولایت افغانستان را از سر تا آخر بررسی کردم. 70 فیصد اینها ماستری و دکتورا دارند. تشکر از این که هر کدام‌تان حاضر هستید در دورترین نقطه افغانستان خدمت کنید.


همچنین در حدود زیادتر از 20 شاروال را من تعیین کردم، که اکثریت‌شان بین 28 و 35 هستند. چیزی که موجب امید من شده، این است که شما، هم دیدگاه دارید، هم تجربه دارید و هم تعهد دارید. با این تعهد، با این دیدگاه، با این دانش، ان‌شاالله تعالی افغانستان به ثبات، صلح و رفاه دوامدار می‌رسد.
تشکر که مرا موقع دادید، مننه چې ماته مو موقع راکړه!
یشه سون افغانستان! زنده باد افغانستان! تل دې وي افغانستان! پاینده باد ابتکار نسل جوان ما!