ویدیو

‎ مقامات ارشد نظامی افغان وامریکایی راجع به عملیات های مشترک نظامیان امریکایی وافغان دریک کنفرانس مشترک خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت معلومات ارایه می کنند

 

  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
بیانیه جلالتمآب صلاح الدین ربانی، در مراسم افتتاح قصر ستوری پس از بازسازی PDF چاپ نامه الکترونیک
  
سه شنبه 02 سنبله 1395 ساعت 10:50

جلالتمآب محترم محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان؛ آقای منپریت ووهرا، سفیر جمهوری هند در کابل؛ اعضای کور دیپلوماتيك مقیم کابل، جناب آقای هدایت امین ارسلا، جناب آقای رنگین دادفر اسپنتا وزرای امورخارجه اسبق کشور، خانم نانسی دوپری یکی از دوستان تاریخ و فرهنگ افغانستان، مهمانان عالیقدر و همکاران گرامی در وزارت امورخارجه!


السلام علیکم و رحمت الله و برکاته همه شما مهمانان گرانقدر را از طرف خود و همکارانم در وزار امورخارجه، به مراسم افتتاح قصر ستور خوش آمديد می گویم!
حضار گرامی! ما امروز شاهد افتتاح دوبارة یکی از کاخ های قدیمی کشور مان هستیم که حدود یک قرن، مرکز اداره سیاست خارجی کشور عزیز مان افغانستان بوده است.
این بنای تاریخی که در زمان امیر حبیب الله سراج ساخته شده بود، همانگونه که خودش بخشی از داشته های تاریخی کشور است، در و دیوار آن فراز و نشیب های زیادی در دستگاه دیپلوماسی کشور را شاهد بوده است.
این کاخ در نتیجه بی توجهی و نبود مراقبت درست، در سال های گذشته آسیب دیده بود و نیاز جدی به مرمت و بازسازی داشت که به کمک کشور دوست، جمهوری هند کار مرمت و بازسازی آن با هزینه 5.7 ملیون دالر در حدود سه سال را در برگرفت و اکنون امروز آن را افتتاح می کنیم.
مرمت قصر ستور، مثل بهره برداری ساختمان جدید شورای ملی و همچنان بند دوستی افغانستان- هند، یکی دیگر از مثال هایی است که همکاری صادقانة هند با افغانستان را نشان می دهد.


روابط میان افغانستان و هند، روابط رسمی دو کشور نیست، بلکه پیوند های ناگسستنیِ تاریخی میان ساکنان این دو سرزمین کهن، با ریسمان های مستحکم تصوف و عرفان، شعر و ادبیات، موسیقی و هنر و معماری چنان گره خورده که تفکیک و جداسازی تاریخ دو کشور در این عرصه ها از یکدیگر، ممکن نیست.


از لحاظ سیاسی نیز روابط سیاسی هند و افغانستان قرن ها طول دارد و در چند قرن اخیر، افغانستان و هند بیشتر از هر کشور دیگر منطقه تاریخ سیاسی مشترک داشته و تا پیش از نیم قرن اخیر هر تحول سیاسی در دهلی و یا کابل، به صورت حتمی آبستن تحول در آن دیگری بوده است.
مهمانان گرامی! همه مشترکات ما به گذشته تاریخی دو کشور خلاصه نمی شود، بلکه در شرایط کنونی نیز در کنار منافع مشترک، با تهدیدها و چالش های مشترکی مثل تروریزم و افراطگرایی روبرو هستیم، اما خوشبختانه افغانستان و هند همراه با برخی دوستان دیگر در منطقه، عزم و اراده قوی و مشترک برای برخورد با این تهدید دارند. امیدواریم تا ششمین کنفرانس وزرای امورخارجه قلب آسیا-پروسه استانبول که در سال روان در هند برگزار می شود، افغانستان و هند با همکاری دیگر دوستان منطقه ای، در راستای دست یابی به یک دیدگاه و استراتیژی مشترک در مبارزه هماهنگ با تروریزم و افراط گرایی گام های بلندتری برداریم.


در پایان یکبار دیگر از همکاری های سخاوتمندانه و صادقانه جمهوری هند با دولت و مردم افغانستان در عرصه های مختلف اقتصادی، بازسازی، معارف، تحصیلات و نظامی عمیقا ابراز امتان می کنم.
همچنان جا دارد که از بنیاد فرهنگی آغاخان به ویژه انجینیران و کارگرانی که کار مرمت این بنای تاریخی را با دقت و اخلاص به انجام رساندند، ابراز امتنان می کنم.
در اخیر یک بار دیگر از حضور همه تان تشکر می کنم