ویدیو

‎ مقامات ارشد نظامی افغان وامریکایی راجع به عملیات های مشترک نظامیان امریکایی وافغان دریک کنفرانس مشترک خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت معلومات ارایه می کنند

 

  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
فرازهایی از بیانیه امروز جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری PDF چاپ نامه الکترونیک
  
شنبه 10 ميزان 1395 ساعت 09:27

اسلامی افغانستان در مراسم امضای موافقنامه صلح با حزب اسلامی به رهبری آقای گلبدین حکمتیار:
۱. این قدم بزرگ و تاریخی را برای ملت بزرگ افغانستان تبریک می‌گوییم، امضای این توافقنامه صلح با حزب اسلامی یک گام مهم در راستای صلح است. به ملت قهرمان افغانستان اطمینان می‌دهیم که در این توافقنامه حق هیچ یک از شهروندان افغانستان نادیده گرفته نشده است.
ردم افغانستان برای دست یافتن به صلح همیشه در صحنه بوده و از تلاش‌های روند صلح حکومت قبلی و حکومت وحدت ملی پشتبانی کرده است.

عزم و اراده مردم و نخبه‌های افغانستان، رهبران سیاسی و رهبران جهادی افغانستان و جامعه مدنی افغانستان در راستای صلح از ابتدا متین، استوار و محکم بود. به این نسبت از هر قدم که در راه دست یافتن به صلح برداشته می‌شود، مردم افغانستان استقبال می‌کند.
۲. اگر دفاع مردم افغانستان و اگر ایستاد شدن مردم افغانستان به خاطر حق شان، به خاطر استقلال شان، به خاطر عزت شان، به خاطر تحقق آرمان های شهدای شان و به خاطر حفط دستاوردهای شان نباشد، نوید صلح به آسانی به طرف ما نمی آید.
۳. مردم افغانستان از هرگامی‌که در راستای تامین صلح برداشته می‌شود استقبال می کنند.
۴. از نیروهای امنیتی افغانستان که در سنگر دفاع از مردم افغانستان وعزت شان و تحقق آرمان شهدای این سرزمین مبارزه می کنند، قدردانی نماییم. صلح نتیجه مقاومت و مبارزه این فرزندان رشید میهن است. اگر مبارزه و تلاش آنان نبود٬‌ شاهد صلح و ثبات در کشور نمی‌بودیم. نیروهای امنیتی ما امروز هم در سنگر دفاع از عزت و سنگر دفاع از صلح افغانستان قرار دارند. فرزندان این مردم است که در سنگر دفاع از کشور و در سنگر دفاع از صلح قرار دارند و جان های شیرین خود را نثار می کنند و قربانی می‌دهند، قربانی شان بر حق است، قربانی شان مقدس است، قربانی شان در راه خداست و برای تامین صلح است.
۵. در همین لحظه‌ای که برداشتن یک گام به سوی صلح را جشن می گیریم نگرانیم که مبادا جنازه دیگری در راه تامین صلح وارد خانه‌ای شود.
۶. این توافقنامه از همین لحظه قابل تنفیذ است. از تمام اطراف می‌خواهیم صادقانه در عملی‌ ساختن آن گام بردارند. هیچ نوع کارشکنی در این راستا از طرف ما صورت نخواهد گرفت.
۷. در این کشور راه دور و درازی را طی کردیم تا به اینجا رسیدیم. موقع ابراز نظر برای مردم ما فراهم است و درک و فهم نسل جوان خود را نادیده نمی‌گیریم. فهم آنان از قضایا و منافع کشور چندگام پیشتر از ماست. آزادی بیان یکی از دستاوردهای مهم و تاریخی این دوره است که از آن پاس‌داری می‌کنیم.
۸. حکومت وحدت ملی نتیجه رأی همه مردم افغانستان است و مسوولیت خود برای تامین صلح انجام داد. شک و تردیدها را کنار می‌گذاریم. اگر اراده قوی برای انجام این قدم نمی بود، از همان ابتدا به جایی نمی‌رسید و متوقف می‌شدیم.
۹. جامعه جهانی در جریان این سال‌ها در کنار مردم افغانستان ایستادند، یک‌روز هم شرطی نگذاشتند و مخالف پیشبرد مذاکرات و به نتیجه رسیدن گفتگوها با آقای حکمتیار نبودند.
۱۰. از همکاری و کمک هایی‌که جامعه بین المللی برای افغانستان در روند بازسازی و تامین صلح نموده‌اند تشکر می‌کنیم.
۱۱. از تمام آنانی‌که علیه مردم می‌جنگند می‌خواهیم به روند صلح بپیوندند و به جنگ و خون ریزی در کشور پایان دهند.
۱۲. صلح در افغانستان به اساس قانون اساسی و پذیرفتن قانون اساسی صورت گرفته است و بدون پذیرفتن قانون اساسی و ارزش‌های مندرج در آن صلح باکسی متصور نبود و نیست.
۱۳. افغانستان هیچ تروریست را برادر نمی‌گوید. افغانستان تروریست را نجات دهنده‌ی خود نمی‌داند و دست به دامن هر تروریست به‌خاطر نجات خود نمی‌زند.